Informujemy, iż 5 grudnia Sejm przyjął ustawę o ochronie ludności i obronie cywilnej, która 1 stycznia 2025 r. weszła w życie. Ustawa zawiera kompleksowe rozwiązania dotyczące systemu ochrony ludności i obrony cywilnej w naszym kraju i jest odpowiedzią na społeczne zapotrzebowanie na bezpieczne i odporne środowisko cywilne w kontekście zagrożeń militarnych i pozamilitarnych. Ustawa powstała we współpracy z organami administracji rządowej, środowisk samorządowych, akademickich oraz organizacji pozarządowych.
Ustawa o ochronie ludności i obronie cywilnej będzie miała fundamentalne znaczenie dla bezpieczeństwa całego kraju i wszystkich obywateli. Stąd w celu budowania świadomości społecznej, edukacji i przygotowania na ewentualne zagrożenia rozpoczęto kampanię informacyjną. Aby rozpowszechniać wśród społeczeństwa zagadnienia związane z ochroną ludności i obroną cywilną, Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji uruchomiło dedykowaną stronę internetową www.gov.pl/web/obrona-cywilna, na której zamieszczać będzie materiały edukacyjno-informacyjne skierowane do całego społeczeństwa.
Ochrona ludności i obrona cywilna – co warto wiedzieć?
Zapewnienie bezpieczeństwa mieszkańcom jest jednym z najważniejszych zadań zarówno administracji państwowej, jak i lokalnej. Zasady i procedury w tym zakresie określa Ustawa o ochronie ludności i obronie cywilnej, która reguluje działania podejmowane w sytuacjach kryzysowych, takich jak klęski żywiołowe, zagrożenia środowiskowe czy inne nadzwyczajne zdarzenia.
Czym jest ochrona ludności i obrona cywilna?
Ochrona ludności to działania podejmowane w celu ochrony życia, zdrowia i mienia obywateli, a także zapewnienia im wsparcia w trudnych sytuacjach. Obrona cywilna natomiast obejmuje organizację i koordynację działań służących zapobieganiu i reagowaniu na zagrożenia, a także edukację społeczną w zakresie bezpieczeństwa.
Dlaczego to ważne?
Każda społeczność, niezależnie od wielkości, może stanąć w obliczu różnego rodzaju zagrożeń – od lokalnych awarii, po sytuacje o charakterze krajowym czy międzynarodowym. Dobre przygotowanie, zarówno na poziomie instytucji, jak i mieszkańców, pozwala na skuteczniejsze radzenie sobie z takimi wyzwaniami.
Jak się przygotować?
Śledź komunikaty lokalne i krajowe dotyczące bezpieczeństwa.
Zgłębiaj wiedzę na temat procedur postępowania w sytuacjach kryzysowych.
Współpracuj z lokalnymi służbami.
Więcej informacji na temat ochrony ludności i obrony cywilnej, w tym szczegóły dotyczące obowiązujących przepisów, znajduje się na stronie:
www.gov.pl/web/obrona-cywilna
Link do filmów interaktywnych oraz instruktażowych dotyczących pierwszej pomocy:
https://wloclawek.naszemiasto.pl/gmina-dobre-pierwsza-pomoc/re