pomniejsz powiększ

INFORMATOR


URZĄD GMINY


GALERIA


JEDNOSTKI ORGANIZACYJNE


JEDNOSTKI KULTURY


ORGANIZACJE POZARZĄDOWE


Linki

Biuletyn Informacji Publicznej Kujawsko-Pomorski Urząd Wojewódzki w Bydgoszczy Kujawsko-Pomorski Urząd Marszałkowski Starostwo Radziejów WKU Włocławek Dziennik Ustaw Monitor Polski ePUAP EBOI

Kalendarium

Cypriana
Justyny

26

wrzesien

PWŚCPSN
1 1 2 3 4 5 6
2 7 8 9 10 11 12 13
3 14 15 16 17 18 19 20
4 21 22 23 24 25 26 27
5 28 29 30     

Spotkanie PIK

wtorek, 26.11.2019 15:02

 

Spotkanie w dniu 21.08.2019 r.

 

       Sierpień jako miesiąc trzeźwości jest przeżywany w Polsce od 1984r. Wybrano sierpień  ze względu na szczególne czczenie i nagromadzenie świąt Maryjnych w tym czasie. Miesiąc trzeźwości obchodzony jest corocznie w sierpniu w miesiącu, w którym Kościół Katolicki w Polsce zachęca wiernych i nie tylko do całkowitej abstynencji od alkoholu. Kościół prosi wszystkich  Polaków o świadectwo powstrzymywania się od picia z motywów moralnych, wychowawczych i patriotycznych. Łącząc się z przeżywaniem tego miesiąca przez naszych rodaków  i my poświęciliśmy temu problemowi trochę czasu.

       W dniu 21 sierpnia 2019r.  zorganizowaliśmy  w Dziennym Domu Seniora w Dobrem spotkanie pod tytułem „sierpień miesiąc trzeźwości”. Na spotkanie został zaproszony Pan Paweł Zalesiak – prowadzący Punkt Informacyjno Konsultacyjny dla osób uzależnionych od alkoholu i ich rodzin w Dobrem oraz  przedstawiciel Grupy Anonimowych Alkoholików. Zaproszeni mężczyźni powiedzieli uczestnikom czym jest uzależnienie od alkoholu, narkotyków i innych substancji psychoaktywnych. Poinformowali, że alkohol szczególnie pity  w nadmiarze, przyczynia się do umieralności ludności i jest przyczyną wieloletniego obniżania się jakości (standardu ) życia, co wyraża się zwiększoną chorobliwością, zawężeniem zainteresowań z  monotematycznym spędzaniem wolnego czasu, konfliktami z bliższym i dalszym otoczeniem, a nierzadko i z prawem. Jest przyczyną rozpadu nie tylko związku małżeńskiego  ale i całej rodziny.

        Pan „M” opowiedział swoją historię życiową od momentu gdy po raz pierwszy zaczął pić alkohol w większych ilościach, jak nie radził sobie z tym problemem i jak nie mógł zapanować nad nałogiem. Jednocześnie dał żywe świadectwo, że można przestać pić alkohol i dobrze oraz godnie żyć. Pracować, cieszyć się życiem, rodziną i pomagać ludziom, którzy mają podobny problem. Swoją historią poruszył serca wszystkich uczestników i dał nadzieję, że wszystko jest możliwe, że każdy kogo dotknęła ta choroba ma szansę się „wyleczyć”.

        Natomiast były członek Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Dobrem poinformował gdzie można szukać pomocy w naszej gminie, jaka jest procedura zobowiązania osoby spożywającej alkohol do leczenia odwykowego przeciwalkoholowego i jak można spędzić czas wolny bez alkoholu.

        Celem spotkania było przekazanie najważniejszych i najistotniejszych informacji
o chorobie alkoholowej ale przede wszystkim udzielenie informacji gdzie szukać pomocy i jaka jest procedura zobowiązania do leczenia odwykowego przeciwalkoholowego. W krótki i dostępny sposób przekazano do kogo zwrócić się z tym problemem,  gdzie znajomi lub rodzina uczestników może szukać pomocy i jaka jest procedura leczenia. Aby  spotkanie było interesujące i ciekawe na koniec spotkania w celu utrwalenia zdobytej wiedzy na temat zgubnych skutków picia alkoholu i szukania pomocy rozwiązywano z uczestnikami krzyżówki na wyżej poruszany temat.

 

Sporządziła    

                                                               Jolanta Ryszewska

Informacje o artykule

Zredagował(a): k.swiderski
Data powstania: 26.11.2019 15:02
Data ostatniej modyfikacji:
Liczba wyświetleń: 291

Podziel się

Drukuj Stworz PDF
Kierownictwo Numery kontaktowe Konta bankowe Poradnik Interesanta E-urząd Mapa serwisu